Bizi Takip Edin!
Dil Seçimi:

Tuz Zararlı Mı?

Tuz, insan bedeninin içerisindeki sıvıları dengeleyici özelliğinden kaynaklanıyor. Kanımızda litre başına 7gram tuz vardır. Aşırı tuz hücrelerin suyunu atmasına engel olur. Bedende atıklar birikir ve bu atıklar zaman içinde tehlike yaratır.

Yetişkin bir insanın tuz ihtiyacı 6 ila 10 gr. arasındadır. Bu limiti belirlerken yemeklerimize serptiğimiz yani direk aldığımız tuzun ötesinde tükettiğimiz gıdaların içinde bulunan tuzu göz ardı etmemek gerekiyor. Tuz ile potasyum arasında ilginç bir ilişki vardır. Tuz tüketildiği oranda vücut potasyumu kaybeder; Potasyum yendiği oranda da tuz vücudu terk eder.

Potasyum: Hipertansiyon riskini azaltır, kemiklerin mineral yoğunluğunu artırır. Neler de bulunur? Kırmızı ve beyaz et, balık, süt, bamya, muz, domates, dolmalık biber ve portakal.

Tuz tüketiminin artması şişmanlık, nefrit (böbrek iltihabı), yüksek tansiyon ve damar sertliği gibi hastalıkları da beraberinde getiriyor. Yapılan araştırmalar çocukların yetişkinlere oranla daha çok tuz tükettiğini gösteriyor. Çünkü çocukların çok sevdiği tatlı bisküviler, puding gibi pek çok üründe yüksek oranda tuz bulunabilmekte bu ürünler tatlı kategorisinde değerlendirildiğinden farkına varılmamaktadır.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et