Bizi Takip Edin!
Dil Seçimi:

Serbest Radikallerin Zararları

Yapılan çalışmalar serbest radikallerin vereceği zararların çeşitli hastalıklara neden olabileceğini göstermiştir. Kalp damar hastalıkları, şeker hastalığı (diyabet), kanser, karaciğer hastalıkları, romatizmal hastalıklar, sinir sistemi hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları, cilt hastalıkları, kırışıklıklar ve cinsel işlev bozukluğu bu hastalıklardan bazılarıdır.

Antioksidanlar; serbest radikalleri yok eden kimyasal maddelerdir Bunu vücudumuz gerektiğinde kendisi üretir.

Yani Antioksidanlar, vücut hücreleri tarafından üretildiği gibi, gıdalarla da alınan bir grup kimyasal madde. Antioksidanların vücutta gerekli seviyelerde bulunabilmesi için, yüksek oranda antioksidan içeren çay, meyve ve sebze gibi besinler alınmasına dikkat edilmelidir.

Hücrelerimiz ve sindirim sistemi doğal yolla alınan antioksidanları daha doğru ve etkili kullanabilmektedir.

Vücudunuzun ihtiyacı olan antioksidanı alabilmesi için, sebze-meyve ağırlıklı beslenmek büyük önem taşımaktadır. Beslenme yoluyla daha zengin antioksidanlar alınmaktadır

Antioksidanlar Hangi Hastalıklara Karşı Etkilidir?

  • Yüksek tansiyon , yüksek kolesterol seviyelerinin düşürülmesinde
  • Kalp krizi ve felce karşı korunmada Her çeşit kanser riskinin önlenmesinde
  • Yaşlanma sürecinin ve ciltte kırışıklığın geciktirilmesinde
  • Romatizmal hastalıklarda
  • Kanser hücrelerinin büyümelerinin durdurulması ve geriletilmesinde
  • Sigaranın vücuda verdiği zararların azaltılması
  • Kilo problemlerinin kontrol altına alınması allerjik hastalıkların önlenmesinde, antioksidanlar destekleyici olarak kullanılır.

Araştırmalar bazı vitaminlerin yaşlanma sürecini yavaşlattığını ve yaşam kalitesini artırdığını gösteriyor. Antioksidan olarak adlandırdığımız bu vitaminler ise serbest radikallerin zarar vermesine engel olurlar.

E Vitamini

E Vitamini en önemli antioksidan kaynağıdır. E vitanmini bağıkılık sistemini destekleyen antioksidan bir vitamindir. E vitamini eksikliğinde kansızlık, kronik yorgunluk, sabahları uyanma zorluğu gibi belirtiler yaşanır. Yağda eriyen bir vitamin olup ve en önemli kaynağı da bitkisel yağlardır. Doğal ortamlarda ayrıca havuç Buğday, pirinç, mısır, darı, çavdar, marul, soya, yerfıstığı, kabak çekirdeği, badem, susam, ceviz, zeytinyağı, ayçiçek yağı, mısırözü yağı, pamukyağı ve yeşil sebzelerde bol miktarda bulunur.

Selenyum

Selenyumun antioksidan özelliliği üzerine son yıllarda çalışmalar başlamış ve giderek artmıştır. Selenyum özellikle E vitamini ile birlikte bağışıklık sistemi elemanları olan antikorların yapımını da arttırmaktadır. Ayrıca kansere karşı koruyucu etkisi olduğu kabul edilmektedir. Selenyum genelde E vitaminiyle beraber kullanılmaktadır böylelikle etkisi artmaktadır.

C Vitamini

C vitamininin dokuların yenilenmesinde ve vücudun enfeksiyonlara karşı savaşında rol oynayan yüzlerce biyokimyasal olayda rol alan çok önemli bir antioksidandır. C vitamini doku bağlarını tutan ana protein maddesi olan kollageni de üretmektedir. Sigaranın olumsuz etkilerini azaltır. C vitamini Turunçgillerde bol miktarda bulunur. Doğal yollardan taze sebzelerde, maydanozda, soğanda, domateste, yeşil yapraklı sebzelerde ve biberde bulunur.

Beta-Karoten

Beta karoten A vitamininin öncül maddesidir. (Provitamin) Karaciğerde depolanır ve ihtiyaç duyulduğu zaman A vitaminine dönüşür. Beta karoten, havuç, kayısı, kavun, böğürtlen, şeftali, balkabağı, lahana, bezelye, patateste başta olmak üzere tüm sarı, kırmızı ve yeşil renkli meyve ve sebzelerde bulunur. Vücutta A vitamini etkilerini gösteren ve yağda çözünebilen Beta Karoten Avitamin'nin etkilerinin yanında antioksidan etki göstererek; serbest radikalleri etkisiz hale getirirmekte , yaşlanmayı geciktirmekte, cildi ultraviyoleye karşı koruyup, hücrelerdeki sağlıksız değişiklikleri önler.

A Vitamini

Kemiklerin sağlıklı gelişimini ve bağışıklık sisteminin düzenli işleyişinde önemli rol oynar. Aynı zamanda bir antioksidandır. Eksikliğinde gece körlüğü, halsizlik, cilt kuruluğu, diş çürümelerine neden olur. Yumurta sarısı, karaciğer, süt, ıspanak, havuç, yeşil bibertereyğında bulunur.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et