Bizi Takip Edin!
Dil Seçimi:

Diyabette Gilsemik İndex

Glisemik indeks karbonhidratların kan şekeri düzeyine olan etkilerini ölçümleme sistemi olarak adlandırılır. Besinlerin karbonhidrat içerikleri kan şekerini değişik derecelerde yükseltmekte olup glisemik indeksi düşük olan besinler genelde tercih edilen besinlerdir.

Bunun sebebi glisemik endeksi düşük besinlerin insanları daha uzun süre tok tutabilmeleridir.

Glisemik indeksi yüksek besinlerin alınması sonucunda ise bu ağır şekerlere karşı insülin fazla miktarda salındığından ve sonra hızla düştüğünden acıkma daha hızlı olmaktadır.

Kan şekerinin ani ve dengesiz biçimde yükselmesinin bir başka yan etkisi de bu şekerin yakılamayıp yağa dönüşmesi neticesinde kilo alımına sebep olmasıdır.

Glisemik İndeks Tablosu

Düşük

Barbunya , kuru faslye, nohut, mercimek, portakal, elma, kepekli ekmek, yulaf, tam buğday ekmeği, elma, armut, hamşeftali, mandalina, erik, çilek, kiraz, kayısı, greyfurt, süt, yoğurt, fındık, vişne, greyfurt, yoğurt, dondurma, taze fasülye.

Orta

Esmer pirinç, çavdar ekmeği, kivi, kayısı, olgun şeftali bulgur pilavı, makarna, portakal suyu, spagetti.

Yüksek

Patates, beyaz ekmek, beyaz pirinç, beyaz şeker, muz kavun, karpuz, mısır, börek, hamur işerli, havuç, pancar turp, incir, bal, mısır gevreği, kuru üzüm.

Şeker hastalarının glisemik indeks konusunda dikkat etmesi gereken bir noktada; meyvelerin ham olgun oluşu yada pişirilmeleriyle ilgili durumdur. Örneğin ham şeftalinin glisemik indeksi düşükken olgun şeftalinin yüksektir. Yine aynı şekilde Fırında pişen patatesin orta glisemik indeks listesindeyken yağda kızarmış patates yüksek glisemiks indeks sınıfındadır. Taze meyve suları düşük ve orta glisemik indeksli işlenmiş meyve suları (konsantre meyve suları) yüksek glisemik indekslidir. Ayrıca meyveler meyve sularından daha düşük glisemik indekse sahiptir. Meyveleri posalarıyla tüketerek glisemik indeksi daha düşük hale getirmek mümkündür.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et