Bizi Takip Edin!
Dil Seçimi:

Dr. İsmail Ağar 1993 yılında srilanka (seylan) da bulunmuş ve aynı zamanda kraliçe Elizabeth inde özel akupunktur ve homeopati doktoru olan profesör dr Anton Jayasuriya ile çalışmıştır. Prof. dr Anton Jayasuriya Aynı zamanda Amerika birleşik devletleri ve Kanadada Romatoloji ihtisası yapmış ve pröfesörlük ünvanı almıştır. Bununla beraber Kanada Akupunkturun dünyaya yayılmasında Kanada Prof Pomeranz ile yaptığı bilimsel çalışmalar önemli rol oynamış ve Kanada ve Amerikada resmi kabul görmesini sağlamıştır. Bir süre sonra Prof Jayasuriya srilankanın başkenti colomboda caluboliva devlet hastanesinde akupunktur , homeopati ve tamamlayıcı tıp kliniğini açmış ve ingilterden prof dr Nightingale ve Srilanka orjinli dr arkadaşlarıyla bu kliniği çalıştırarak hizmet vermiştir. Bu hastanede yüz binlerce insan ücretsiz olarak sağlık hizmeti alarak sağlıklarına kavuşmuştur. Dünyanın dört bir yanından hastaların kabul edildiği bu kliniğe yine dünyanın dört bir yanından hekimler eğitim için kabul edilmiştir. Dr ismail Ağar bu klinikte beslenme ve obesite üzerine ve ağrı konularında çalışmış ve Akupunktur ve homeopati doktorası almıştır.

Srilanka veya eski adıyla Seylan dini kitaplarda Hazreti Ademin cennetten dünyaya indiği yer olarak kabul edilir, ve cennetin bitki örtüsünün srilankada olduğu rivayet edilir. Srilankada kalp damar hastalıkları ve başta meme kanserleri olmak üzere bir çok kanser türleri yok denecek kadar azdır. Bunun nedeninin yapılan çalışmalarda bitki örtüsü ve beslenme alışkanlığı olduğu gösterilmiştir. Bugün dünyanın bir çok önemli tıp merkezlerinde bu konuda çalışmalar yapılmış ve bu çalışmalardan çıkan sonuçlar ile srilanka, seylan beslenme sisteminin önemi kabul edilmiştir.

Bu nedenle 1993 yılından itibaren seylan beslenme sisteminin üzerinde durmaktayız. Aynı zamanda dünyanın en güzel ülkelerini başında geldiğine inandığım seylan tarzı beslenmenin yalnızca zayıflama amacıyla değilde sağlıklı hayat için oldukça önemli olduğuna inanıyorum.

Seylan diyetinde yemeklerinizin olmazsa olmaz baharatlarından biri köridir. Yapılan araştırmalar körinin vücutta yağ yakma işlemine katkı sağlayan önemli bir etkisi olduğunu göstermiştir. 10 çeşit baharattan oluşan köri kimyon, biber, zerdeçal, kişniş, karanfil, kakule, zencefil, hintcevizi, demirhindi ve acı kırmızı biberden oluşuyor.

Seylan beslenme özelliğinin Sağlık açısından bir çok yararı olmakla beraber belkide bunlardan en önemlilerinden birisi körinin içinde bulunan ana baharat olan zerdeçalın meme kanserleri ve ağız bölgesindeki bazı kanser türlerine karşı koruyucu özelliğinin keşfedilmiş olmasıdır. Son yıllarda çıkan çeşitli bilimsel makalelerle gösterilen bu özellikler nedeniyle bazı onkoloji merkezlerinde zerdeçal tamamlayıcı tedavi olarak beslenme menülerine ilave edilmektedir.

Nasıl Tüketeceksiniz?

Köri, Seylan diyetinde öğlen ve akşam menüsünde yer alan et ve sebzelerde pişirme esnasında pirinçlerde ise pişirdikten sonra serpme yöntemiyle uygulanıyor.

Seylan diyetinde kahvaltı öğününüzde taze ananas yer alıyor. Gerek ananas gerekse ananasın alternatifi olabilecek greyfurdu bir tatlı kaşığı zencefil ile tüketmelisiniz. Ananas kan dolaşımını hızlandırmak, vücuttaki sodyum oranını düşürmek kolesterolü düşürmek, tansiyonu düzenlemek ve kan yağlarını azaltmak gibi faydalı işler yapıyor. Taze Ananasın zencefille birlikte kullanımı metabolizmayı hızlandırarak zayıflamayı sağlıyor.

Seylan diyetinde ara öğünlerin özelliği ise tarçın. Toz tarçın ara öğün meyvelerinin üzerinde kullanılırken çubuk tarçını demleme yöntemi ile çay olarak tüketmenizi öneriyorum. Ayrıca çubuk tarçın yemekleri pişirirken de kullanmanız geren bir baharat.

Seylan diyetinde Öğlen ve akşam menülerinizin ana yemeklerini oluştururken kullanmanız önerilen bir başka baharat rezenedir. Rezene sindirimin düzenlemesinde etkili bir güce sahiptir. Eski Mısır ve eski Mezopotamya’da sağlığın anahtarı olarak bilinirdi. Seylan diyetinde de önemli yer alan rezeneyi pişirme esnasında akşam yemeklerinde bolca kullanacağız. Böylelikle hazmı kolaylaştırıcı etkisi ile şişkinliklerinizden kurtulmanıza da yardımcı olacak.

Balık

Öğünlerde başta taze tuna(ton) balığı olmak üzere, mezgit, somon yada deniz ürünleri cenneti olan ülkemizin çupra ve levreğini tercih edebilirsiniz. Balığı akşam yemeklerinde özel baharat karışımlarıyla birlikte ağırlıklı buğulama yada fırında pişirme yöntemi ile tüketmenizi öneriyoruz.

Hindi Yada Tavuk

Balığa alternatif olarak hindi yada tavuk göğüs yiyebilirsiniz. Haftada bir yada iki kez kırmızı et tüketebilirsiniz. Yine pişirme esnasında başta köri olmak üzere zencefil, rezene, zerdeçal, karabiber karışımlarını yada bunlardan ikisini kullanarak öğününüzü hazırlayın.

Seylan Çayı

Özellikle sindirim sisteminde düzenleyici ve hazmı kolaylaştırıcı etkisi vardır. İyi bir antioksidandır. Vücutta metabolizma sonucu oluşan zararlı maddelerin atımını sağlar. İçeriğindeki i kafein metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermeye yardımcı olur. Alternatif olarak yeşil çayda tercih edilebilir.

Öğlen Alternatifleri

Baharatlı Soğanlı Sebze-körili pirinç haşlama kombinasyonu (tercihen esmer kabuklu pirinç)

Sebze Alternatifleri

Soğan ile pişirilerek;

Kabak, lahana, brokoli, maydanoz, semizotu, ıspanak, karnabahar, enginar, kereviz, taze fasülye, mantar, roka, tere, patlıcan, sarımsak, koyu yeşil yapraklı tüm sebzeler

Akşam Alternatifleri

Balık-tavuk-hindi-Yeşil salata kombinasyonu ve Kurubaklagiller-Yeşil salata kombinasyonu

Taze ton balığı, levrek, mezgit fileto, çupra, kılıç balığı, somon, hindi göğüs, tavuk göğüs, karides, kalamar, istakoz

Tüm yeşil yapraklılardan salata, domates, yeşil soğan, salatalık, soya filizi, kapari Kurubaklagiller: Mercimek, kurufasülye, nohut, soya fasülyesi, bezelye, bakla

Örnek Tarifler

Körili Kabak

  • 1 adet kabak,
  • 2 adet yeşil biber,
  • 1 büyük soğan,
  • 2 domates,
  • 1 tatlı kaşığı köri,
  • 1 çay kaşığı zencefil,
  • 1 tane karabiber yada 1 çay kaşığı karabiber

Soğan ve biberi rendelenmiş domates suyunda öldürün içine baharatları ilave edip kabakları ekleyin . Biraz su ilave edip Orta ateşte pişirin.

Esmer kabuklu pirinci suda haşlayın. Soğuyunca üzerine bir miktar köri serpin.

Balık Biftek

Mezgit yada dilimlenmiş taze ton balığını bir kasede baharat ve sirke ile birlikte marine edin.

Köri, rezene, karabiber, kırmızı biber, az miktar sirkeyi bir kapta çok az suya karıştırın 15 dakika balığı bekletin. Diğer tarafta 1 tatlı kaşığı ayçiçeği yağında soğan ve sarımsağı öldürün, marine edilmiş balığı koyun biraz pişirip marine ettiğiniz suyu ekleyin. Pişmeye yakın çubuk tarçın ve 2 dilim limon koyun.

NOT: Seylan diyeti mide ve onikiparmak barsağında ülseri olanlar ve gastrit problemi yaşayanlar için uygun değildir. Baharat ve acının bu tür insanlarda bu problemleri arttırabileceğini öngörerek bu problemleri yaşayanlara Seylan diyetini tavsiye etmiyorum.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et